FVSL

MVPs - WINTER 2022-2023     (Updated Nov-26-2022)

Competition Name Team Votes
Premier ALEXANDER ZIS FC Tigers Vancouver 4
Premier SAIROOB SAIROOB FC Faly 3
Premier BRODY THOMAS Langley United 3
Premier SCOTT BARLING Langley United 3
Premier ISAAC KONG-WALLER Micro Footie 3
Premier AMIR MAHDI GHASEMI SFC Pegasus Royals 3
Premier CHRISTIAN GRECO-TAYLOR Vancouver Whitecaps U19 3
Premier TYSON HUNTER Abbotsford United 2
Premier ANASTAZI NAHAYO FC Faly 2
Premier WIZASO CHAVULA FC Faly 2
Premier ERIK EDWARDSON FC Tigers Vancouver 2
Premier GRANT VERHOEVEN Langley United 2
Premier CHARLES TCHOUYA NANA Surrey United 2
Premier JOHN KASPER Surrey United 2
Premier KOJI POON Vancouver Whitecaps U19 2
Division 1 ALHAM NAZARYAR SFC BB5 United 8
Division 1 CONNOR HARNETT Abbotsford United U21 4
Division 1 DENIS ANANGA FC Stars Academy A 4
Division 1 ADARSHDEEP SINGH GVU Punjab FC 4
Division 1 JAKR MOHAMMAD OTHMAN North Surrey Mustangs A 4
Division 1 MARCUS FEWINGS Surrey Utd Reds 4
Division 1 ADRIAN MOHAMMAD POOR FC Faly B U21 3
Division 1 TAEWOO KANG FC Tigers Vancouver B 3
Division 1 ARMAN DELVA Langley United B 3
Division 1 AMANDEEP MINHAS North Delta NEWWAY 3
Division 1 IAN ALEONG TSS FC Rovers II 3
Division 1 ALEXANDER ROXBURGH TWU Spartans B 3
Division 1 TOBIAS REGEHR Abbotsford United U21 2
Division 1 ANASTAZI NAHAYO FC Faly B U21 2
Division 1 KONSTANTINE MELLIOS FC Faly B U21 2
Division 1 FILIMON LEGESSE ARARSO FC Stars Academy A 2
Division 1 JARED LAZARUS FC Tigers Vancouver B 2
Division 1 IVAN BORTOLUSSI North Delta NEWWAY 2
Division 1 JEFF CRAWFORD North Delta NEWWAY 2
Division 1 ABDULLAH JALAL North Surrey Mustangs A 2
Division 1 JAWAD FAWWAZ North Surrey Mustangs A 2
Division 1 NIHAL BAINS SFC BB5 United 2
Division 1 KYLE JOHNSTON Surrey Utd Reds 2
Division 1 AHMED HASSONA TSS FC Rovers II 2
Division 1 EUAN AITCHISON TSS FC Rovers II 2
Division 1 LUKE CAIRNS TSS FC Rovers II 2
Division 1 ADRIANO CONSIGLIO TWU Spartans B 2
Division 1 ANDREW SAMUEL TWU Spartans B 2
Division 1 DAVID SAAVEDRA TWU Spartans B 2
Division 2 KARAMVEER BHULLAR Pacific United FC 6
Division 2 DALE LONG Tzeachten FC 6
Division 2 MARKUS NIEBUHR Ladner FC 4
Division 2 SAY EH SAY Langley Utd Dragons 4
Division 2 CARLOS DEL AGUILA Langley Utd Young Guns 4
Division 2 ELVIN PHIRI North Surrey Mustangs B 4
Division 2 SIMON RADERECHT SFC Temple SDU 4
Division 2 TYLER WALTERS Surrey United B 4
Division 2 KYLER CHONG Aldergrove Highlanders 3
Division 2 SCOTT LIVELY Aldergrove Highlanders 3
Division 2 NICHOLAS NAIDU Coastal FC United 3
Division 2 PEDRO SOUZA RAMOS Langley City FC 3
Division 2 HTOO EH HTOO Langley Utd Dragons 3
Division 2 ADAM FROST Langley Utd Impact 3
Division 2 DAN HILL Mission SC A 3
Division 2 MATTHEW DINICOLO Poco FC Titans 3
Division 2 JUSTIN SEKHON Abbotsford United B 2
Division 2 ADRIAN MORICONI Albion FC United 2
Division 2 DAVID BUZZA Albion FC United 2
Division 2 TREVOR SOLONYNKA Albion FC United 2
Division 2 MANDIP SINGH GVU Punjab FC 2
Division 2 MARSINOS FAKEH Juba FC 2
Division 2 LEVI SHEVERNOHA Ladner FC 2
Division 2 CAMERON WHITTERS Langley Utd Dynamo 2
Division 2 RYAN MILLER Langley Utd Dynamo 2
Division 2 JEREMY AMBERG Langley Utd Impact 2
Division 2 ROSS MORRISON Langley Utd Impact 2
Division 2 ROBERT HARTLEY Langley Utd Young Guns 2
Division 2 CONNOR PICKERING Mission SC A 2
Division 2 JUSTIN JIEW Mission SC A 2
Division 2 DAVID PEACOCK Poco FC Titans 2
Division 2 JOSH MARCINKOW Poco FC Titans 2
Division 2 RAVAIL NIJJAR SFC Temple SDU 2
Division 2 SAMUEL GARZITTO Surrey United B 2
Division 2 JOSHUA CRADOCK Tzeachten FC 2
Division 2 MATTHEW AIKEMA Tzeachten FC 2
Division 3 ZACHARY CARLSON Ridge Meadows Misfits 6
Division 3 JONATHAN CANDIA Ridge Meadows Black Sheep 5
Division 3 NATHAN DISCUSSO WRU Cloverdale FC 5
Division 3 ROBERTO GONZALEZ RUEDA Aldergrove Midlanders 4
Division 3 GAVINDEEP SINGH Aldergrove United A 4
Division 3 RAMANDEEP SINGH BCT Westside United 4
Division 3 NATHAN DAHL Langley United C 4
Division 3 AMRITPAL SINGH SFC Royals 4
Division 3 ISHMINDER DHALIWAL ASA Selects U21 3
Division 3 ALEXIS CORTES Aldergrove Midlanders 3
Division 3 SARBJIT CHATHA BCT Westside United 3
Division 3 KENNETH LARMOUR Mission SC B 3
Division 3 JUSTIN BRAND North Delta United 3
Division 3 HARVEY DUTT Poco FC Rockets 3
Division 3 ZACH CAMPBELL Ridge Meadows Rowdies 3
Division 3 JUDE PRECIOUS OKECHO SFC Royals 3
Division 3 SOTA YOSHIDA Tri City FC A 3
Division 3 BRANDON NED Tzeachten Xwelmexw A 3
Division 3 ETHAN DEMPSEY WRU Vault FC 3
Division 3 JOHN KLASSEN ASA Selects U21 2
Division 3 MOHAMED CHADLI Aldergrove Midlanders 2
Division 3 DAVOR RAJHERT Aldergrove United A 2
Division 3 GURWINDER SINGH SANDHU BCT Westside United 2
Division 3 INDER DEOL Grass & Hops FC 2
Division 3 JAMES FOLKA Langley United C 2
Division 3 DAN HILL Mission SC B 2
Division 3 MARTIN SACHADE Mission SC B 2
Division 3 MATHEW PEREIRA North Delta 91s 2
Division 3 BRANDON TOOR BAPTISTE North Delta Titans A 2
Division 3 SHELDON DESA North Delta Titans A 2
Division 3 HASSON MALIK North Delta United 2
Division 3 LUCAS HOWE North Delta United 2
Division 3 JESSY REIMER KLASSEN Poco FC Rockets 2
Division 3 CONNOR HOEKSTRA Ridge Meadows Misfits 2
Division 3 ANTHONY SULLIVAN Ridge Meadows Rowdies 2
Division 3 CHRIS BUBLE Ridge Meadows Rowdies 2
Division 3 JAMES MITCHELL Ridge Meadows Strikers 2
Division 3 KAYLEB HOUGH Ridge Meadows Strikers 2
Division 3 JASPAL SINGH CHOUHAN SFC Royals 2
Division 3 JOHN LEE Tri City FC A 2
Division 3 JOSH AU Tri City FC A 2
Division 3 KENNETH COLOSIE WRU Cloverdale FC 2
Division 3 LUCAS ECKERT WRU Vault FC 2
Division 3 SCOTT MCINDOE WRU Vault FC 2
Division 4 MANKARAN ATHWAL BC Tigers 5
Division 4 ROMAR DELA CRUZ South Delta Alumni 5
Division 4 ANTHONY HERNANDEZ Ridge Meadows Dons 4
Division 4 MANDEV SARAI SFC Punjab 4
Division 4 DAVID EUGENE OPEKU White Falcons FC 4
Division 4 SEBASTIEN BAPTISTA ASA Graduates 3
Division 4 ABDULRAHMAN AL-TEKREETI FC Stars Academy B 3
Division 4 GORAN IBRAHIM FC Stars Academy B 3
Division 4 BAKTASH AMIRY GVU Vancouver Utd 3
Division 4 HKMATULLAH RAHIMI GVU Vancouver Utd 3
Division 4 TERENCE WONG Langley Utd Studs 3
Division 4 TREVOR FOSTER Langley Utd Studs 3
Division 4 MANUEL NEUMANN Mission SC C 3
Division 4 AMRIT JAWANDA North Delta Royals 3
Division 4 NIALL FLANNERY North Delta Royals 3
Division 4 ALEXANDER BIDDLECOMBE Poco FC Athletic 3
Division 4 MARK WALLBANK Poco FC Pacific 3
Division 4 GREGG MAIR Ridge Meadows Dons 3
Division 4 JORDAN PETTIE Ridge Meadows Folly 3
Division 4 GURPARTAP SINGH SFC Punjab 3
Division 4 KYLE LOFFMARK South Delta Alumni 3
Division 4 REESE MILES Tri City FC B 3
Division 4 JOSHUA FEDORUK ASA Graduates 2
Division 4 ALEXANDER ROLLAND Abbotsford Phoenix FC 2
Division 4 JESSE FEENSTRA-HARDER Abbotsford Phoenix FC 2
Division 4 PAUL MOERMAN Abbotsford Phoenix FC 2
Division 4 DARCY BROOKER Aldergrove Lowlanders 2
Division 4 RYAN MOFFAT Aldergrove Lowlanders 2
Division 4 NIKOLAOS TENTES Aldergrove United B 2
Division 4 HARVIR SEKHON BC Tigers 2
Division 4 HAMADI SHEBDI SOMO FC Stars Academy B 2
Division 4 AHMAD SAMIR MOHAMMAD KAZEM GVU Vancouver Utd 2
Division 4 JAWAD ANWARI GVU Vancouver Utd 2
Division 4 MARTIN SACHADE Mission SC C 2
Division 4 BRENDAN ESPIRITU North Delta Falcons 2
Division 4 BRENDAN SMITH North Delta Falcons 2
Division 4 LIAM BIRT North Delta Falcons 2
Division 4 SEAN JAMES Poco FC Athletic 2
Division 4 ANDRE LANDY Poco FC Evolution 2
Division 4 MATEO JAKUS Poco FC Evolution 2
Division 4 SHAWN DAVIS Poco FC Evolution 2
Division 4 ALI SAYFAEI Poco FC Pacific 2
Division 4 TYSON SCHMIDT Poco FC Pacific 2
Division 4 LUCAS BENTO Ridge Meadows Folly 2
Division 4 SEAN PAULSEN Ridge Meadows Folly 2
Division 4 HARINANDAN SANDHU SFC Players 2
Division 4 MANEET MALHOTRA SFC Players 2
Division 4 HUDSON MILNE Surrey Utd Cosmos U21 2
Division 4 MARKUS HOLLINGER Surrey Utd Cosmos U21 2
Division 4 OWEN SMITH Surrey Utd Cosmos U21 2
Division 4 GERVIN LEWIS TWU Spartans C 2
Division 4 HARRISON SEWELL TWU Spartans C 2
Division 4 JEVON GUISEPPI Tri City FC B 2
Division 4 JAMES MACGREGOR Tzeachten Xwelmexw C 2
Division 4 STEFAN VISSCHER Tzeachten Xwelmexw C 2
Division 4 MUHAMMED SIRAJ UDINOOR MEETHALEPURAYIL White Falcons FC 2
Division 4 SAMEED MALIK White Falcons FC 2
Masters 1 JARRIS NEUFELD Bradner Redshirts 5
Masters 1 MIKE PERRY Chilliwack Rapids 4
Masters 1 OSSMAN PALANI Langley Utd Bombers 4
Masters 1 GERARDO CRUZ North Delta Rangers 4
Masters 1 MIKE ARRANO Whalley City 4
Masters 1 AMIR HOSSEIN AGHABABI ZAMANI Aldergrove Utd Players 3
Masters 1 ZACHARY BROWN Langley Utd Benders 3
Masters 1 TAKI VOHALIS Ridge Meadows Wolves 3
Masters 1 SHIVAN VARMA Surrey United 3
Masters 1 MATT STOWE WRU South Surrey FC 3
Masters 1 DAVOR RAJHERT Aldergrove Utd Players 2
Masters 1 KYLE REDEKOP Aldergrove Utd Players 2
Masters 1 NORMAN GALIS Chilliwack Rapids 2
Masters 1 CHRISTIAN SAWKA Langley Utd Benders 2
Masters 1 DANIEL LEWIS Langley Utd Benders 2
Masters 1 SAM RAZI Langley Utd Bombers 2
Masters 1 DIAZ KAMBERE Langley Utd Knights 2
Masters 1 TYLER BANCROFT Langley Utd Knights 2
Masters 1 KEVAN GAULL North Delta Rangers 2
Masters 1 KEVIN LINGENFELTER North Delta Titans B 2
Masters 1 DAVID MORIN Ridge Meadows Wolves 2
Masters 1 KASRAH LOHRASB Ridge Meadows Wolves 2
Masters 1 PAUL SHEPPARD Surrey United 2
Masters 1 DALLAS JAMES Tzeachten Xwelmexw B 2
Masters 1 ILAN RUBLEVSKY Whalley City 2
Masters 1 LEVI BRONSCH Whalley City 2
Masters 1 CRAIG HEWITT White Rock United 2
Masters 1 DARCY KUBE White Rock United 2
Masters 1 MARLON CULLIMORE White Rock United 2
Masters 3 KEN LAITY Albion FC Thunder 4
Masters 3 LEANDRO YANA North Delta Phoenix 4
Masters 3 PATRICIO MILLAN Guildford FC Pacific Utd 3
Masters 3 KEVIN GIGGS Ridge Meadows Chargers 3
Masters 3 ROBINSON JIMENEZ SFC Westside United 3
Masters 3 ENRIQUE VERASTICA Aldergrove United 2
Masters 3 MARK MCQUEEN Coastal FC Alumni 2
Masters 3 SPENCER COPPIN Coastal FC Alumni 2
Masters 3 JOSE CORTES Guildford FC Pacific Utd 2
Masters 3 ANDRE RODRIGUEZ Langley Utd Heat 2
Masters 3 DANIEL LEWIS Langley Utd Heat 2
Masters 3 KEVIN ADDY North Delta Phoenix 2
Masters 3 IMAN REZAI Poco FC Hawks 2
Masters 3 ROBERT BRYSON LEWIS Poco FC Hawks 2
Masters 3 RYAN FULLER Ridge Meadows Chargers 2
Masters 3 MANDEEP LALPURA SFC Westside United 2
Masters 3 RUDOLFO CORDOBA SFC Westside United 2
© Fraser Valley Soccer League. All Rights reserved.